Wydarzenia

  • Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy wyróżniony

    19.05.2024

    Działania Służby Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na rzecz budowania świadomości ekologicznej zostały dostrzeżone i docenione przez Kolegium Redakcyjne „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości - Dziennika Toruńskiego”, a dyrektor GLPK znalazł się wśród nominowanych przez Redakcje w plebiscycie „Osobowość Roku 2023” w kategorii "Polityka, samorządność i społeczność lokalna".

     
  • Czosnek niedźwiedzi już w pełnej krasie

    14.05.2024

    Uprzedzając pytania - tak, kwitnie! Wraz z majem rozpoczął się czas oczekiwania na kwitnienie rzadkiego w tej części Polski gatunku flory - czosnku niedźwiedziego Allium ursinum (Allium ursinum).

     
  • Majówka z GLPK 2024

    29.04.2024

    Co powiecie na majówkowy spacer przyrodniczy z przewodnikiem? Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy tradycyjnie już zaprasza dnia 2 maja br. (godz. 10:00 -13:00) na przyrodniczy spacer do rezerwatu "Szumny Zdrój". Wędrować będziemy ścieżką dydaktyczną, śladami naszych parkowych bohaterów - harcerki Zosia i strażnika Tadeusza. W programie:

     
  • Wojewódzki etap 23. edycji konkursu o parkach krajobrazowych w GLPK

    22.04.2024

    W ubiegły piątek 19 kwietnia 2024 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe w Polski”, którego tegorocznym organizatorem był Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Sześć zespołów uczniów ze szkół podstawowych z regionu, reprezentujących sześć parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego rywalizowało o wejście na szczebel krajowy.

     
  • Spędź 10-lecie "Eskapady" z GLPK

    17.04.2024

    Gra terenowa "Górzno zwiedzamy i emisję zwalczamy" to tegoroczna propozycja Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na aktywne spędzenie soboty 27 kwietnia razem z "ESKAPADĄ. Poznaj swój region z przewodnikiem", która w tym roku obchodzi 10 lat! Zabawa nawiązuje do realizowanego przez park projektu edukacyjnego „Nasza Misja – Niska Emisja” dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Weź udział w grze terenowej i zmierz się z 10 wyzwaniami na 10-lecie Eskapady! W załączeniu plakat informacyjny oraz regulamin ze szczegółami. 

    Liczba miejsc na udział w zabawie jest ograniczona. obowiązuje rejestracja - ZAPISY.

    Więcej informacji o akcji TUTAJ.

     

Warto zobaczyć

  • Jezioro Czarny Bryńsk

    20.02.2014

    Malownicze, śródleśne jezioro leżące w granicach rezerwatu florystycznego "Czarny Bryńsk". Nad brzegiem jeziora rośnie rzadka w tej części Polski szuwarowa roślina - kłoć wiechowata. Na powierzchni wody zaobserwować można skupienia grzybieni białych. Natomiast na przylegającym do jeziora torfowisku (objętym ochroną ścisłą) występują inne chronione gatunki roślin tj.: rosiczka okrągłolistna, przygiełka biała, bagnica torfowa.

     
  • Jar rzeki Brynicy

    13.05.2022

    Najstarszy rezerwat przyrody na terenie GLPK, utworzony w 1955 roku. Przedmiotem ochrony jest malowniczy fragment doliny rzeki Brynicy. Rzeka nabiera tu górskiego charakteru i płynie wartko w krętym jarze, którego strome zbocza wznoszą się na 40-50 m. U podnóży skarp występują źródliska. W rezerwacie znajduje się punkt widokowy na jar rzeki. Wiek tutejszych drzewostanów szacuje się na około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe m.in. zimorodka i pluszcza.

     
  • Kuźnia w Zaborowie

    13.05.2022

    Kuźnia oferuje warsztaty dla grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Możliwość zwiedzenia ponad 100- letniej kuźni, w której znajduje się zabytkowy miech kowalski i wiele innych tradycyjnych kowalskich narzędzi. Możliwość spróbowania swoich sił w kowalskim fachu. Możliwość zakupu oryginalnych pamiątek oraz prezentów. Kuźnia wystawia swoje wyroby oraz prowadzi warsztaty i pokazy sztuki kowalskiej również na imprezach plenerowych.

    Kontakt:
    Zaborowo 69, 87-320 Zaborowo
    tel.: 509-079-827 lub 517-627-838
    Więcej na stronie www
    Facebook: Kuźnia Mirosław Luda

     
  • Stałe ekspozycje w Ośrodku edukacji ekologicznej w Rudzie

    21.01.2024

    W Ośrodku Edukacji Ekologicznej GLPK w Rudzie (w godzinach funkcjonowania ośrodka) dla turystów i uczestników zajęć przyrodniczych dostępne są całoroczne ekspozycje: ekspozycja dawnych narzędzi leśnych, wystawa gablot entomologicznych, wystawa eksponatów gadów, ssaków i ptaków występujących na terenie GLPK.

     
  • Meleksem po najpiękniejszej gminie

    01.01.2024

    Meleks to pojazd napędzany energią elektryczną, który nie emituje spalin ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Takie pojazdy świetnie sprawdzają się na otwartym terenie, jak i w ciasnych, wąskich uliczkach. Są dobre dla poszukujących ekologicznych i oszczędnych rozwiązań. Doskonale spisują się w roli pojazdów rekreacyjnych. Turystyczne przejazdy meleksem od 2023 r. oferuje Gmina Brzozie. W imieniu Wójta Gmina zachęcamy do korzystania z tego typu wycieczek terenowych. Więcej informacji...