Wydarzenia

  • Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy wyróżniony

    19.05.2024

    Działania Służby Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na rzecz budowania świadomości ekologicznej zostały dostrzeżone i docenione przez Kolegium Redakcyjne „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości - Dziennika Toruńskiego”, a dyrektor GLPK znalazł się wśród nominowanych przez Redakcje w plebiscycie „Osobowość Roku 2023” w kategorii "Polityka, samorządność i społeczność lokalna".

     
  • Czosnek niedźwiedzi już w pełnej krasie

    14.05.2024

    Uprzedzając pytania - tak, kwitnie! Wraz z majem rozpoczął się czas oczekiwania na kwitnienie rzadkiego w tej części Polski gatunku flory - czosnku niedźwiedziego Allium ursinum (Allium ursinum).

     
  • Majówka z GLPK 2024

    29.04.2024

    Co powiecie na majówkowy spacer przyrodniczy z przewodnikiem? Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy tradycyjnie już zaprasza dnia 2 maja br. (godz. 10:00 -13:00) na przyrodniczy spacer do rezerwatu "Szumny Zdrój". Wędrować będziemy ścieżką dydaktyczną, śladami naszych parkowych bohaterów - harcerki Zosia i strażnika Tadeusza. W programie:

     
  • Wojewódzki etap 23. edycji konkursu o parkach krajobrazowych w GLPK

    22.04.2024

    W ubiegły piątek 19 kwietnia 2024 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe w Polski”, którego tegorocznym organizatorem był Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Sześć zespołów uczniów ze szkół podstawowych z regionu, reprezentujących sześć parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego rywalizowało o wejście na szczebel krajowy.

     
  • Spędź 10-lecie "Eskapady" z GLPK

    17.04.2024

    Gra terenowa "Górzno zwiedzamy i emisję zwalczamy" to tegoroczna propozycja Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na aktywne spędzenie soboty 27 kwietnia razem z "ESKAPADĄ. Poznaj swój region z przewodnikiem", która w tym roku obchodzi 10 lat! Zabawa nawiązuje do realizowanego przez park projektu edukacyjnego „Nasza Misja – Niska Emisja” dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Weź udział w grze terenowej i zmierz się z 10 wyzwaniami na 10-lecie Eskapady! W załączeniu plakat informacyjny oraz regulamin ze szczegółami. 

    Liczba miejsc na udział w zabawie jest ograniczona. obowiązuje rejestracja - ZAPISY.

    Więcej informacji o akcji TUTAJ.

     

Warto zobaczyć

  • Hola Alpaca - Alpakarnia Okalewo

    30.06.2022

    Alapakarnia Okalewo to miejsce, które powstało z miłości do zwierząt oraz wsi. W ofercie są spacery z alpakami, wizyta w alpakarni, organizacja imprez m.in. urodzin, pikników rodzinnych, a także zajęcia alpakoterapii. Na każdy spacer oraz wizytę w zagrodzie należy się wcześniej umówić. Liczba osób uczestniczących w spacerze nie może przekraczać pięciu osób.

    Kontakt:
    Okalewo 6, 87-510 Skrwilno
    tel. 882 090 029
    Facebook: Hola Alpaca - Alpakarnia Okalewo
    Więcej na stronie www

     
  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

    02.11.2013

    Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Związany był z działalnością zakonu bożogrobców. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków tego regionu. Jeszcze w 1385 roku kościół położony był poza miastem. Został trzykrotnie zniszczony (w latach 1443, 1628, 1763). Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczęto w 1765 roku. Prace wykończeniowe trwały do 1812 roku. Nadbudowa wież pochodzi z około połowy XIX wieku. Charakterystyczna jest jego dwuwieżowa fasada z krzyżem miechowskim nad wejściem. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze rokokowe, pochodzące z 2 połowy XVIII wieku. Do 1830 roku pieczę nad kościołem sprawowali bożogrobcy.

     
  • Szumny Zdrój

    17.01.2014

    "Szumny Zdrój" to jeden z najciekawszych rezerwatów na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Powstał w 1958 roku. Położony jest nad brzegiem jeziora Młyńskiego. Jego obszar odznacza się bardzo urozmaiconą rzeźbą. Przez rezerwat przebiega leśna ścieżka dydaktyczna prowadząca do najważniejszego punktu w rezerwacie, którym jest potężna nisza źródliskowa. Wypływające z niej wody dają początek licznym strumieniom, łączącym się w potok spływający do jeziora Młyńskiego. Szumowi owego zdroju rezerwat zawdzięcza swoją nazwę. Pośród strumieni, kamieni i drzew łanowo rosą mchy, paprocie oraz rzadki na niżu gatunek górski - czosnek niedźwiedzi.

     
  • Tor tubingowy w Małym Leźnie

    20.07.2014

    Tubing jest nową forma atrakcji, cieszącą się dużą popularnością. Pod tą angielską nazwą kryje się jazda po śniegu lub specjalnych matach na nadmuchanych oponach. Tor tubingowy w Małym Leźnie dostępny jest zarówno w zimę, jak i latem. Zbudowany jest ze specjalnie profilowanych zakrętów i przypomina nieco tor saneczkowy. Zimą tor wypełniony jest śniegiem, natomiast latem jeździmy po specjalnych matach. Z zabawy mogą korzystać nie tylko dzieci, ale i dorośli. Kontakt: „Stajnia Leźno”, Małe Leźno 44, tel. (56) 49 35 607, kom. 731 931 236.
    Profil Facebook

     
  • Jar rzeki Brynicy

    13.05.2022

    Najstarszy rezerwat przyrody na terenie GLPK, utworzony w 1955 roku. Przedmiotem ochrony jest malowniczy fragment doliny rzeki Brynicy. Rzeka nabiera tu górskiego charakteru i płynie wartko w krętym jarze, którego strome zbocza wznoszą się na 40-50 m. U podnóży skarp występują źródliska. W rezerwacie znajduje się punkt widokowy na jar rzeki. Wiek tutejszych drzewostanów szacuje się na około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe m.in. zimorodka i pluszcza.